Delovanje takšnih sistemov temelji na tem, da brezplačno energijo iz okoliške vode, zemlje ali zunanjega zraka pretvorijo v toploto, ki ogreva dom, zato so toplotne črpalke prava izbira tako v novogradnjah kot pri prenovah. So zelo ekološke in zanesljive, zaradi svoje enostavne uporabe pa predstavljajo eno skrb manj.

Kaj je pomembno, da vemo o toplotnih črpalkah?
Obstajajo različne vrste toplotnih črpalk. Najprej jih delimo glede na to, iz kje pridobivajo energijo, ki jo spreminjajo v toploto – tu poznamo črpalke zrak/voda, voda/voda in zemlja/voda. Delimo jih pa tudi glede na to, ali so namenjene samo ogrevanju prostora, ali lahko z njo tudi ogrevamo vodo in hladimo prostor.
Najpogostejša je toplotna črpalka zrak/voda, saj je najenostavnejša za prevoz, montažo in uporabo. Sama črpalka ne zavzame veliko prostora, je pa tudi začetna investicija najcenejša izmed vseh treh možnosti.
Pri toplotnih črpalkah voda/voda in zemlja/voda, kjer se toplota ustvarja s pomočjo zemlje ali podtalnice, sta začetni investiciji bistveno višji, ker je pri montaži potrebno razmišljati tudi o tem, da bomo potrebovali izkop ali vrtino. Zato bo takšna črpalka potrebovala več prostora in mogoče ni primerna izbira vsak objekt. Je pa prednost slednjih dveh sistemov, da imata na letni ravni načeloma nižje stroške delovanja, kot jih dobimo pri črpalki zrak/voda. To je v večji meri odvisno tudi od ostalih dejavnikov, kot so temperatura podtalnice in zemlje ali izolacija objekta.
Toplotne črpalke toploto proizvajajo iz obnovljivih virov energije, kljub temu pa za svoje delovanje porabijo tudi minimalno količino električne energije. V primerjavi s tradicionalnimi sistemi ogrevanja, kot so peči na fosilna goriva, tako v okolje izločajo bistveno manj CO2 emisij, zaradi dolge življenjske dobe pa na dolgi rok proizvedejo manj odpadnega materiala kot ostali sistemi ogrevanja. Z uporabo toplotnih črpalk se vsesplošno gledano zmanjšuje odvisnost od fosilnih goriv, kar na tudi iz širše perspektive pomeni manj emisij toplogrednih plinov.
Prednost toplotnih črpalk je tudi ta, da so fleksibilne. Z njimi lahko v hladnih mesecih ogrevamo prostor in vodo, v vročih mesecih pa hladimo prostor in hranimo prijetno hladno vodo. To omogoča optimalno počutje skozi vse leto, ne glede na zunanje vremenske razmere.
Kot pri vsaki investiciji, je tudi tu ključnega pomena vzdrževanje. Zaradi kakovosti toplotnih črpalk, je enostavno in minimalno, je pa pomembno, da ga izvajamo redno. To za vašo toplotno črpalko zagotovi optimalno delovanje in dolgo življenjsko dobo.
Katera je prava izbira za moj dom?
Vsako posamezno gospodinjstvo ali podjetje ima svoje želje, preference in potrebe, ko pridemo do temperature prostora, zato se iz širokega nabora ponudbe lahko najde nekaj prav za vsak okus.

Pri specifičnih modelih toplotnih črpalk poznamo nizkotemperaturne toplotne črpalke, ki delujejo v bolj hladnih razmerah in so primerne npr. za talno ogrevanje. V nasprotju, obstajajo visokotemperaturne črpalke, ki za delovanje potrebujejo zelo vročo vodo in so zato primernejše za klasične radiatorje. V zlati sredini najdemo srednjetemperaturne toplotne črpalke - te so ustvarjene za radiatorje, ki ne potrebujejo zelo tople vode, to pa pomeni, da so bolj učinkovite in cenejše od slednjih in bolj prilagodljive od prvih.
Ponudba je velika, odločitev katero toplotno črpalko izbrati pa se oblikuje na podlagi tega:
- koliko prostora ima nekdo na voljo,
- kateri sistem je bolj energijsko učinkovit in predstavlja manj emisij,
- koliko zmogljiv sistem zahteva določeno velik prostor,
- koliko je prostor, ki ga želimo ogrevati izoliran, nenazadnje pa tudi
- koliko sredstev je nekdo pripravljen investirati v naložbo.
Toplotne črpalke predstavljajo ekološko in ugodno rešitev za vsako stavbo. Njihova učinkovitost, minimalen vpliv na okolje in nizka poraba energije, jih postavljajo v ospredje pri sodobnih izzivih ogrevanja in hlajenja stavb. Z njihovo uporabo doprinesemo k nižjim izpustom toplogrednih plinov, hkrati pa tudi zmanjšamo svoje stroške na mesečni, in posledično letni, ravni. Ne pozabimo, da so v Sloveniji obenem na volo številne subvencije Ekosklada, ki nam lahko pomagajo v postopku vključitve tovrstnega sistema v svoj dom. Stavbe torej lahko ogrevamo in hladimo tudi na trajnosten način, tu pa toplotne črpalke igrajo ključno vlogo za bolj zeleno prihodnost.
Za več informacij si lahko prenesete brezplačen cenik in katalog.
Sponzorirana objava