Časzazemljo.si
Ekologija

Žejne krave in konji na srbski 'Suhi' planini: suša, kot je ne pomnijo

A.K. /22. 07. 2025 06.00

Zahodni Balkan se bori s hudo sušo. Na gori v jugovzhodni Srbiji je brez vode ostalo več kot 1000 krav in konj, zaradi česar so oblasti morale tja izredno prepeljati nujne zaloge. Naši kmetje se ne spomnijo tako slabega in težkega leta, opozarjajo.

images 1 / 9

Znanstveniki opozarjajo, da podnebne spremembe poslabšujejo pogostost in intenzivnost vročine in suše v nekaterih delih Evrope, zaradi česar je regija bolj ranljiva za vplive na zdravje prebivalstva in požare v naravi. Leto 2024 je bilo tako v Evropi kot po svetu najtoplejše leto v zgodovini, stara celina pa je doživela drugo največje število dni z vročinskim stresom. Tudi letošnje leto ni izjema. 

Na udaru Zahodni Balkan

Nenavadno zgodnja suša, ki se je začela že meseca maja, je prizadela ljudi, živali in pridelke po vsem Zahodnem Balkanu, kar je povzročilo omejitve oskrbe z vodo in elektriko, motnje v rečnem prometu in težave v kmetijstvu v tem delu jugovzhodne Evrope, poroča AP. Na Suvi planini, kar v srbščini pomeni Suha gora, so živinorejci povedali, da se ne spomnijo, da bi izviri kdaj presahnili pred sredino avgusta. Pomanjkanje vode je tako govedo v paniki pognalo po gori, so povedali. Na gori ni padla niti kaplja dežja vse od 27. maja, je za AP potožil Nikola Manojlović iz bližnje vasi Mali Krčimir.

Žejna živina stokala od muk

Suva planina se nahaja približno 250 kilometrov od srbske prestolnice Beograda. Suša je pustila vidne posledice na planoti na nadmorski višini približno 1200 metrov. Tam so zdaj razpokana tla, rumena trava in prah. Poskušali smo izkopati nove vodnjake, a se je vse posušilo, je opisal Manojlović. Bilo je grozno, naša živina tri dni ni imela vode, od muk je stokala. Zaskrbljene oblasti so v četrtek pripeljale tovornjake z vodo, delavci pa so s cevmi napolnili ribnik iz rezervoarjev za žejne živali. Ministrstvo za kmetijstvo je sporočilo, da bo v prihodnjih tednih še naprej pošiljalo zaloge.

'Kmetje se ne spomnijo tako slabega leta'

Smo izven neposredne nevarnosti, je ocenil predstavnik občine Milisav Filipović, potem ko so se tovornjaki z vodo pripeljali na goro. Opozoril je, da so razmere prav tako slabe tudi na nižjih delih gore, v vaseh, ki se že tedne soočajo z omejitvami oskrbe z vodo. Naši kmetje se ne spomnijo tako slabega in težkega leta, je dejal Filipović. Ljudje tukaj večinoma kmetujejo in uporabljajo pridelke za lastne potrebe, za svoj obstoj. Letošnje leto jim je prineslo hude stiske. Srbski kmetje so zaprosili vlado za finančno pomoč, saj se bojijo slabega pridelka, kar bi lahko povzročilo dvig cen. Namakalni sistemi v državi so nerazviti, zaradi česar so mnogi kmetje odvisni od vremena.

Čeprav je deževno vreme v juliju prineslo nekaj olajšanja, kmetje pravijo, da je zemlja globoko pod površjem preveč suha, da bi si zlahka opomogla. Številne majhne reke, jezera in potoki, ki se običajno uporabljajo na srbskem podeželju, so presahnili. 

V BiH pa so meteorologi napovedali, da bi lahko bil letošnji junij najbolj suh v zgodovini, kar bi povzročilo ogromno škodo v kmetijstvu. Na vzhodu Hrvaške so oblasti v več občinah ob meji z Madžarsko razglasile izredne ukrepe za spopadanje s posledicami suše. Pridelovalci zelenjave v državi so opozorili, da so, če se bo takšno vreme nadaljevalo, obsojeni na propad. V začetku julija sta Albanija in Kosovo poročala o pomanjkanju vode, ki je vplivalo tudi na proizvodnjo električne energije v Albaniji.

Suša to poletje tudi v Sloveniji

Večji del preteklega 30-dnevnega obdobja je bil po vsej Sloveniji suh in nadpovprečno topel, šele zadnjih 10 dni je bilo v znamenju zmernejših temperatur in pogostejših padavinskih dni. Te so na Bovškem, Goriškem ter le lokalno v osrednji Sloveniji in na Kočevskem sicer omilile vodnobilančno stanje površinskega sloja tal, drugod pa z večinoma med 45 in 85 % običajne količine niso kljubovale predhodnemu dolgemu obdobju suhega vremena in visokega izhlapevanja. Do običajnih razmer za ta čas leta bi večina regij potrebovala dodatnih 15-40 mm padavin, v Beli krajini ter lokalno na Dolenjskem in Zgornjesavskem med 60 in 80 mm, kar nakazuje na nadaljevanje zmerno do zelo sušnih razmer v površinskem sloju tal, ocenjuje Agencija republike Slovenije za okolje (Arso). 

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
brabusednet 22. 07. 2025 09.37
+1
Torej se zastonj ne imenuje Suha planina.Verjetno so predniki vedeli za to,ko še ni bilo podnebih spememb.Saj je v zgodovini zapisano o suhih in deževnih letih.Nič čudnega se mi zdi.
txoxnxy 22. 07. 2025 09.15
+4
Vsaj krave nimajo blatnih nog, kar je za aktiviste najbolj pomembno.
medusa 22. 07. 2025 08.48
-3
V Kranju pri bivšem Bauhausu govedo tudi nima vode!!!!!!!!!
DAEMONIUM 22. 07. 2025 08.30
+3
Torej mora 0.4% Slovenceljnov rešiti Evropo da takoj preneha kurjenje z drvmi, kurilno oljem in vožnjo z vozili z motorji na notranje izgorevanje? Kot moj prispevek k slovenski zblojenosti je tudi takojšnja prepoved elektrike v Sloveniji tako jek ki greje Savo, kot paneli za katerih proizvodnjo se uporabi ogromno vode in energije kar vse vpliva na ozračje posredno na klimatske in sušo v srbiji! Bodite solidarni in se preselite v votline je geslo ljubljanskih levičarjev!
Andrej77 22. 07. 2025 08.23
+5
Morda bi lahko namesto za EKSPO 27 in "mafijo" v Srbiji poskrbeli tudi za "navadne" ljudi in pripeljali vodo prej.
Časzazemljo.si
ISSN 2630-1679 © 2025, Časzazemljo.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1056