EKOLOGIJA

Množično beljenje ogroža svetovne 'podvodne deževne gozdove'

printNatisnimessage0
'Podvodni deževni gozdovi', ki poleg tega, da nudijo zavetje in hrano za številne vrste, tudi ščitijo obale pred močjo neviht in zagotavljajo milijarde prihodkov od turizma in ribolova, so ogroženi na globalni ravni. Znanstveniki poročajo o vnovičnem globalnem množičnem beljenju koral. Priča smo mu že drugič v desetih letih. Kot poudarjajo, je glavni krivec za to kurjenje fosilnih goriv, saj emisije toplogrednih plinov segrevajo naše oceane. To pa pomeni stres za korale, ki zato odvržejo alge, ki jim dajejo hranila in barvo.

Koralni grebeni po vsem svetu že četrtič (in drugič v enem desetletju) doživljajo množično beljenje, so ta teden opozorili znanstveniki, poroča AP. Kot izpostavljajo, je to posledica segrevanja oceanov zaradi podnebnih sprememb, ki jih povzroča človek. Beljenje koralnih grebenov je bilo od februarja 2023 do danes potrjeno v vsaj 53 državah ali regijah, so zaskrbljujočo novico sporočili znanstveniki iz Nacionalne uprave za oceane in atmosfero (NOAA).

Kaj je beljenje koralnih grebenov? 

Beljenje koralnih grebenov se zgodi, ko korale zaradi stresa, kot je denimo povečana temperatura morja, izločijo alge, ki so njihov vir hranil. Te pa jim dajejo tudi barvo. Če je beljenje močno in dolgotrajno, lahko korale naposled tudi odmrejo. Koralni grebeni so pomembni ekosistemi, ki ohranjajo podvodno življenje, varujejo biotsko raznovrstnost in upočasnjujejo erozijo. Pomembni so tudi za turizem, saj tako podpirajo tudi lokalna gospodarstva, piše AP. 

Beljenje teh dragocenih ekosistemov se že dlje časa dogaja v različnih regijah po svetu. V največjem koralnem grebenu na svetu, avstralskem Velikem koralnem grebenu, je beljenje leta 2022 prizadelo 90 % koral. Tretji največji koralni greben na svetu, Floridski koralni greben, pa je lani doživel množično beljenje, so spomnili. 

Da je bilo množično beljenje koralnih grebenov razglašeno v svetovnem merilu, je bilo treba beljenje večjega obsega dokumentirati v vsakem od večjih oceanskih bazenov, vključno z Atlantskim, Tihim in Indijskim oceanom, tako na severni kot na južni polobli. To je že drugo 'svetovno' beljenje koral v zadnjih 10 letih.  Zadnje se je končalo maja 2017. Zaradi močnega podnebnega vzorca El Nino, ki je segrel svetovne oceane, je trajalo kar tri leta. 

Letošnje beljenje sledi najbolj vročemu letu v zgodovini, ki ga je prav tako poganjal El Nino. "Ker se svetovni oceani še naprej segrevajo, postaja beljenje koral vse pogostejše in hujše," je za AP pojasnil Derek Manzello iz NOAA. Morska biologinja Selina Stead pa je podnebne spremembe označila za 'največjo grožnjo koralnim grebenom po vsem svetu'. Izpostavila je, da si znanstveniki prizadevajo izvedeti več o tem, kako se korale odzivajo na vročino, in identificirati korale, ki so naravno odporne na vročino, vendar je poudarila, da je bistveno, da si svet prizadeva zmanjšati emisije ogljika.  

Glavni razlog: kurjenje fosilnih goriv 

Da svet ne naredi dovolj za zaščito koralnih grebenov, je za AP dejal posebni odposlanec Združenih narodov za ocean Peter Thomson. Prepričan je, da bi morali vse pomembne koralne grebene vključiti v zaščitena morska območja. Kot je izpostavil, je glavni vzrok za globalno beljenje koralnih grebenov sežiganje fosilnih goriv, kar povzroča emisije toplogrednih plinov in segrevanje oceanov, je dejal Thomson. Kot meni, se svet sooča z ogromno tragedijo dragocenega ekosistema in temu ne moremo več ubežati: "Četrto množično beljenje je le znanilec tega, kar prihaja."