Časzazemljo.si

Beseda o Zemlji

Gospa Pravica: Podjetja morajo zaščititi ljudi in okolje

Anja Kralj, STA/25. 09. 2023 16.58

V središču prestolnice so dobili nenavaden obisk. Tam se je mudila gospa Pravica. Pred tem je obiskala že Pariz in Dunaj. Se sprašujete, kdo je gospa Pravica? Ogromen balon, ki ponazarja ranjeno pravico. Gospa Pravica je zabodena z mečem korporacij in ponazarja, kako velika mednarodna podjetja zaradi želje po ustvarjanju lastnega dobička lahko teptajo človekove pravice in uničujejo okolje. Namen dogodka je bil opozoriti na pomembnost nove zakonodaje Evropske unije, ki naj bi od podjetij zahtevala, da prenehajo delovati na takšen način.

Po Parizu, Santiagu de Composteli in Dunaju se je gospa Pravica oglasila na obisku tudi v Ljubljani, so sporočili iz društva za sonaraven razvoj Focus. Velikost ogromnega balona, ki ponazarja ranjeno 'Lady Justice', nakazuje tudi pomembnost aktualne teme, ki je v medijih ne poudarjajo dovolj, a je zelo pomembna, so poudarili. Pomembna je za prihodnost planeta in kvaliteto življenja na njem. Pomembna za potrošnike in potrošnice, delavke in delavce, kmete, okolje, odločevalce in podjetja. Gospa Pravica je zabodena z mečem korporacij in ponazarja, kako velika mednarodna podjetja zaradi želje po ustvarjanju lastnega dobička lahko teptajo človekove pravice in uničujejo okolje,  so zapisali v Focusu. 

Evropska zakonodaja, ki od podjetij zahteva konec teptanja človekovih pravic in uničevanja okolja

Okoljska organizacija Focus, ki je organizator tega dogodka v Sloveniji,  je skupaj s predstavniki in predstavnicami Pravične trgovine Slovenije in evropske mreže okoljskih nevladnih organizacij Friends of the Earth Europe na dan dogodka poskušala na nekoliko nenavaden način civilni družbi predstaviti predlog in pomembnost nove evropske zakonodaje, ki naj bi od podjetij zahtevala, da prenehajo svoje škodljive načine ravnanja, slovenskim odločevalcem pa jasno sporočiti, da podprejo ambiciozno zakonodajo, ki bo preprečila kršenje človekovih pravic in uničevanje okolja ter omilila posledice podnebnih sprememb.

"Ravno zdaj namreč potekajo pogajanja na EU ravni, a obstaja nevarnost, da ta zakonodaja ne bo prinesla želenih učinkov, zato je zdaj čas, da našim odločevalcem in odločevalkam in svojim političnim predstavnikom in predstavnicam, ki v pogajanjih sodelujejo, povemo, da zahtevamo, da se zavzamejo za takšno direktivo, ki bo preprečila kršenje človekovih pravic in uničevanje okolja ter omilila posledice podnebnih sprememb," so poudarili v Focusu.

Kot je danes povedala predsednica Focusa Živa Kavka Gobbo, si vsi želimo živeti v svetu, kjer bi bile spoštovane človekove pravice in okolje: "Izkazalo se je, da prostovoljne zaveze podjetij ne rešujejo problemov, zato želimo, da tudi podjetja, ki delujejo v EU, spoštujejo okolje in človekove pravice in predvsem, da ne izvajajo kršitev človekovih pravic in krepitev vplivov na okolje na račun profitov." 

Gospa Pravica v Ljubljani
Gospa Pravica v LjubljaniFOTO: Bobo

Strokovna sodelavka Focusa Elena Lunder je predstavila zakonodajne zahteve, ki jih ima evropska mreža nevladnih organizacij. Med drugim si želijo, da bi zakonodaja pokrivala celotno vrednostno verigo podjetij, ne samo direktnih dobaviteljev ali lastnih operacij, ampak vse od pridobivanja surovin do prodaje in uporabe nekega izdelka. "Nujno je, da zakonodaja vključuje vse človekove pravice, delavske pravice in okoljske standarde," je poudarila Lunderjeva. Po mnenju organizacij je tudi nujno, da zakonodaja vključuje civilnopravno odgovornost podjetij.

Svetina: Podjetja so dolžna zaščititi človekove pravice in okolje 

Svojo podporo je izrazil tudi varuh človekovih pravic Peter Svetina. "Podjetja so dolžna zaščititi človekove pravice in okolje. Glede na podnebno krizo, ki smo jo ob nedavnih katastrofalnih poplavah občutili tudi v Sloveniji, je jasno, da morajo tudi podjetja takoj spremeniti svoje strategije in poslovanje," je dejal Svetina.

Menil je, da je skrajni čas, da se na ravni EU sprejme trdno zakonodajo, ki bo od podjetij zahtevala skrben pregled spoštovanja standardov človekovih pravic in varstva okolja ter od odgovornih v podjetjih odgovornost, žrtvam pa bo omogočila učinkovito pravno varstvo. Od slovenske vlade pričakuje, da bo v pogajanjih v zvezi s to direktivo zastopala trdno stališče, da se človekove pravice in okolje v gospodarstvu spoštujeta.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Časzazemljo.si
ISSN 2630-1679 © 2025, Časzazemljo.si, Vse pravice pridržane Verzija: 870